Fibaro

Instalacja inteligentnego budynku Fibaro

Inteligentna instalacja, a co to właściwie jest?

Każdy z nas ma jakieś nawyki i przyzwyczajenia. Niektórzy, można by powiedzieć żyją od lat według określonego schematu. Automatyka budynkowa, to cały zestaw urządzeń, które jeśli czegoś nauczymy mogą nas w tym wyręczać. Słowo inteligencja jest tutaj marketingowym sloganem, jednak sama idea instalacji automatyki budynkowej daje nam duże możliwości w ograniczaniu naszego zapominalstwa, roztargnienia i często lekkomyślności. Przyszło nam żyć w czasach pędu i ciągłej gonitwy za lepszym jutrem. Każdemu na pewno nie raz zdarzyło się zapomnieć czegoś przed wyjściem z domu. A właściwie nie tyle zapomnieć, co nie być do końca pewnym, czy aby daną czynność wykonaliśmy. Przykładem niech będzie zamknięcie drzwi na klucz czy bramy garażowej lub wyłączenie żelazka po prasowaniu ulubionej koszuli. Czynności te wykonujemy rutynowo i często będąc myślami już gdzieś indziej. Dopiero po jakim czasie zazwyczaj w drodze do pracy, do której również rutynowo docieramy w ostatniej chwili 🙂 zaczynamy myśleć i przypominać sobie, czy aby na pewno wyłączyliśmy, zamknęliśmy… Ile razy zdarzyło się, że dzień był spędzony na rozmyślaniu, czy będzie do czego wracać, jeśli to żelazko zostało włączone lub czy zostaną chociaż meble, jeśli złodziejowi zostawiliśmy otwarte drzwi. Na szczęście zazwyczaj te obawy są bezzasadne, ale czy nie lepiej byłoby móc zweryfikować takie informacje od razu jak pojawia się niepewność i np. wyłączyć zasilanie w gniazdku, do którego podłączone jest żelazko, które faktycznie zostawiliśmy włączone i dodatkowo oprócz zagrożenia pożarem w tej chwili  pożera spore ilości energii?

Wiele osób twierdzi, że tego typu systemy są dla najbogatszych i lubiących gadżety.

Po części się zgadzamy bo: faktycznie inwestycja w klasyczny system inteligentnej instalacji budowany na etapie wznoszenia budynku i praktycznie zastępujący klasyczną instalację elektryczną lub będący jej mocno rozszerzoną wersją to wydatek nie małej kwoty. Na dodatek mamy przy takim rozwiązaniu niedogodność w postaci tak naprawdę jednego serwisanta naszej instalacji – człowieka, który ją stworzył. To on zawsze dyktuje ceny usługi serwisowej w razie awarii, bo standardowych przy takich instalacjach nie ma. Więc w razie awarii poza niemałym kosztem jej usunięcie jesteśmy skazani na cierpliwe oczekiwanie serwisanta, nawet jeśli za przysłowiowym płotem mamy sąsiada elektryka.

Jeśli chodzi o gadżeciarstwo to już jest indywidualna sprawa inwestora. Prawdopodobnie jeśli już wydaje tą niemałą kwotę na inteligentną instalację chce aby miała jak najwięcej możliwości i funkcjonalności. I tutaj często pojawia się przerost formy nad treścią, co nie rzadko zamiast pomagać staje się zmorą użytkowników, a przy tym kwota jaką trzeba za to wszystko zapłacić robi się jak na realia przeciętnego Kowalskiego poza zasięgiem. Niestety jednak takie przeinwestowane instalacje wymagają od nas więcej inteligencji, niż same dają. Bo jeśli w każdym pomieszczeniu mamy po kilka, nieraz kilkanaście włączników to aby to ogarnąć trzeba wykazać się inteligencją. Oczywiście warto również dla gości przy każdym takim zestawie zrobić instrukcję obsługi, aby na wypadek chęci zapalenia światła nie otworzyli np. okna.
Jeśli mówimy o takich instalacjach, to zgadzamy się ze stwierdzeniem, że dla gadżeciarzy i bogatych.

Po części jednak się nie zgadzamy, bo jeśli zachować rozsądek i umiar, a instalacja ma być praktycznym rozwiązaniem, a nie elementem, którym będziemy się chwalić (chociaż również będzie czym) przed znajomymi, to nie musi ona być bardzo droga, ani nie musi zastępować klasycznej instalacji elektrycznej, być dyskretna (bez zestawów włączników), a działać dokładnie tak samo. Instalacja, którą Państwu chcemy zaprezentować, ma jeszcze kilka podstawowych zalet, mianowicie jest całkowicie bezprzewodowa i można się w nią doposażyć w dowolnym momencie niekoniecznie przy budowie domu. Urządzenia automatyki bazują na standardowej instalacji elektrycznej, a w razie jakiejkolwiek awarii któregoś z nich sąsiad elektryk w kilka minut przywróci jej prawidłowe działanie. W razie przeprowadzki zabierają Państwo urządzenia i montują je w nowej lokalizacji. Koszt instalacji urządzeń Fibaro jest kilkukrotnie niższy niż standardowych instalacji na programowalnych sterownikach. A dla mnie jako zwykłego użytkownika ma znaczenie fakt, że miejsce, jakie zajmuje szafa z automatyką w domu, można przeznaczyć na szafę na ubrania, bo są mniej więcej tej samej wielkości. Centralę systemu Fibaro wielkości tunera do telewizji mogą Państwo umiejscowić w dowolnym miejscu, jedyny warunek to przewodowe podłączenie do sieci internet.

Podstawowe funkcjonalności systemu
automatyki Fibaro

  • sterowanie urządzeniami elektrycznymi
  • sterowanie oświetleniem
  • pomiar zużycia energii oraz jego optymalizacja
  • zarządzanie temperaturą pomieszczeń
  • funkcje systemu alarmowego lub integracja z istniejącym
  • integracja z systemami audio
  • podgląd kamer ip i domofonów
  • sterowanie za pomocą telefonu, tabletu, komputera
  • symulacja obecności domowników
  • sygnalizacja zagrożenia zadymienia, zalania
  • sterowanie roletami, markizami czy oknami

Poniżej przedstawiamy Państwu filmik, który jest marketingową rzeczywistością, jednak przedstawia realne możliwości systemu Fibaro.

 

 

W zakładce Cennik przedstawiamy ceny podstawowych elementów wchodzących w skład systemu automatyki Fibaro. Jednak możliwości tego systemu są zdecydowanie dużo większe, ponieważ cała struktura tego systemu opiera się o protokół Z-Wave, w którym urządzenia kompatybilne z Fibaro produkuje już kilkudziesięciu producentów na świecie. Dobrym przykładem niech będzie producent okien dachowych Roto, których silniki mają zaimplementowane takie protokoły i podłączenie ich do systemu Fibaro ogranicza się jedynie do ich sparowania, podobnie jak urządzeń komunikujących się po bluetootch.

inteligentny dom fibaro